עמותת לשמה - לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש
תרומות
 

פרוטוקולים ישיבות ועד


פרוטוקולים ישיבות ועד

ישיבת ועד עמותת לשמ"ה – 20.3.18 – פתח תקוה

נוכחים: דייויד הריס – יו"ר, אבי אורן, נימי פיין, עידית ולנר

אורחים – עו"ד אהוד שחטר – ועדת ביקורת,  עדי בר ניר – עמית מומחה. רשמה – תמי מצלאוי מנהלת העמותה

עדכונים – תמי מצלאוי מנהלת העמותה:

מבצע קמחא דפסחא למאושפזים בבתי חולים פסיכיאטרים יצא לדרך, נאספו מהציבור עד כה מעל 1500 שקל.

אחרי חול המועד נחלק תיק כלי רחצה עם מוצרים למאושפזים בבי"ח מזור (ובעוד בתי חולים עם יאסף מספיק כסף).

עדכון "בחזרה הביתה" – קרוב ל-30 מלווים על ידי הצוותים שלנו באברבאנל ובבאר יעקב עם תום שנה ראשונה בפיילוט. מושקעים מאמצים בהגדלת הקייסלאוד – בעיקר בבאר יעקב.

מרכז פעילים וירטואלי – הוצע קונספט להקמת פורטל בסגנון mad in America,  כרגע הוחלט להגביר נוכחות בסרטונים וב"פיסבוק לייב" של אירועים בתל אביב ולא לוותר על נוכחות פיזית של אקטיביסטים במפגשים – זוהי ההנהגה העתידית שלנו. אחרי שנגבש אסטרטגיה שיווקית עם יועצת שת"יל נראה מהם הכלים הטובים ביותר לקידום העמותה פיזית ובמרחב הוירטואלי. הוצע גם להשקיע תקציבים בקידום פוסטים בפייסבוק.

הצעת הוועד - במרכז בירושלים – לשקול עדכון חוברת "למידה מניסיון"  וצירוף מנחים נוספים.

אספה כללית בקיץ + בחירות – לקיים באוגוסט – כנראה בירושלים. בישיבת ועד הבאה נדון בפרטים.

כנס עמיתים מומחים – יתקיים ב-11.7 – טרם נסגר מקום סופית.

הצעת הועד - יש להמשיך במסורת של פרסים לתורמים בעולם בריאות הנפש – מתמודדים ואנשי ציבור.

מצעד הענווה/השיגעון – 10.10 – תיבדק שותפות בקואליציה עם אנוש ועמיתים לזכויות ובדיקה אם יוצעו תקציבים לנושא  (בטיפול תמי ושירה).

עדכון מדיניות – אבי אורן:

עלייה בקצבאות הנכות בחודש מרץ  - כל עלייה בקצבאות מבורכת אבל יצאנו מאוכזבים מאי עמידה במחוייבות של הממשלה – בהסכם הפשרה שחשבנו שהוא מינימום שאפשר להתפשר עליו – 4050 שקל ו-5300 דיסריגארד.  בפועל מה שהושג: 3800 דיסריגארד ותהיה הצמדה לשכר ממוצע רק ב-2022.... ב-2019 תגיע הקצבה רק ל- 3700 שקל. צריך להמשיך במאבק לאיכות חיים ולחכות לשעת כושר מתאימה, להצטרף לארגונים אחרים ואולי בבחירות מקדימות להגיע לאספות ולהניע המאבק מחדש, לדבר גם על חוק לרון ושתהיה אפשרות לאדם לעבוד במקביל לקצבה.

נושא נוסף שיש לקדם -  נושא הדיור ועזרה בשכר דירה –  (דיור ציבורי למתמודדים כמעט ולא קיים).

חוק טיפול בחולי נפש – להעלות בוועדת מדיניות (שתתכנס אחרי פסח) ולקיים דיון לגבי עמדת העמותה, לשקול הפיכה למודל משפטי ולא פיקוח פסכיאטרי בלבד. עובדים עם ארגון  "בזכות" על הנושא – לשנות עילות לאשפוז וכו'.

הסכם קופות החולים על הרפורמה – סטנדרט חדש גבי מחוייבות הקופות לטיפול אמבולטרי, מנסים להגיע למצב של עד  3 חודשים זמן המתנה לטיפול (במקום חצי שנה ויותר עקב אי גיוס מספיק אנשי מקצוע).

יוני 2018 יסתיים 3 שנים פיילוט – יש להגביר תקנים לכל מרפאה

טיוב ופיקוח על נושא הקשירות – ירדו בפועל ב- 60% . זה לא מספיק ויש מקרים חריגים, אבי אורן מגיע לוועדות מעקב ודיונים.

נושא ביטוח למתמודדים – תביעה ייצוגית של מתמודדים נכשלה בבית משפט מחוזי. יש להעלות נושא זה בוועדת מדיניות..

הועלה גם נושא של קואליציה לקידום חלופות אשפוז ודיאלוג פתוח/דחיפת משרד הבריאות לקיום מחקר אודות יעילות התרופות, ידון בפורומים שונים שלשמ"ה חברה בהם.

ישיבת ועד עמותת לשמ"ה נערכה בפתח תקוה ב-13.12.17

נוכחים: דייויד הריס – יו"ר, אבי אורן, נמרוד פיין, עידית ולנר

רשמה – תמי מצלאוי – מנהלת העמותה

 

עדכון מדיניות: לשמ"ה ממשיכה לתמוך במתווה שהושג עם ארגוני הנכים ערב יום כיפור, ומשתפת פעולה עם ארגונים של אלכס פרידמן, מטה מאבק הנכים, עצמה וכו'. כאמור הוסכם על עליית הקצבה בשלוש פעימות בסך כולל של 1300 שקל לבעלי אבדן כושר עבודה 75% ומעלה. הקצבה אמורה להגיע לסך של 4000 שקל תוך 3 שנים לרוב הנכים כולל אוכלוסיה של נכי נפש. תהיה הצמדה לשכר הממוצע ואפשרות להשתכר (דיסריגרד) עד 4300 שקל ללא פגיעה בקצבה (ובעתיד זה יעלה עד 5300 שקל).

ישנם ארגונים מיליטנטים שתקפו את המתווה – לשמ"ה כאמור מצדדת במתווה – עליה של 50% בקצבת הנכות הכללית, גם היינו רוצים לקצר את משך הפעימות אבל בסה"כ מכבדים את ההסכם וההישגים החשובים שהגענו אליהם.

המתווה אמור להיות מעוגן בחקיקה בקרוב, ולשמ"ה בקשר עם אלכס פרידמן ועוצמה על מנת שנכי הנפש לא ייפגעו וקצבתם תעלה ב-400 שקל כבר בחודש הבא.

 

בנושא הרפורמה והקשירות היתה ישיבה עם מנכ"ל משרד הבריאות, הרפורמה עדיין לא מושלמת אבל הגענו להסכמים שבהם יהיו יותר אנשי מקצוע בתחנות של קופות החולים, מבחינת נגישות הקופות התחייבו לקצר תורים. לשמ"ה תמשיך לעקוב אחרי יישום ושיפור הרפורמה לטובת ציבור המתמודדים.

בנושא הקשירות – המנכ"ל חידש את ההתחייבות שלו להפסקת הקשירות תוך 3 שנים.

 

חברי ועד מנהל אשרו את המטרות והיעדים של העמותה לשנה הקרובה בהנחה שיאושרו התמיכות של משרד הבריאות וקרן טאובר שהובטחו ל2018.

 

הנה רשימת מטרות לחצי השנה הקרובה:

 

1. להגדיל את רשימת התפוצה מ-540 ל-1000.
2. להגדיל את מספר אוהבי דף הפייסבוק בעוד 250 איש.

3. לצאת בסרטוני תוכן לפחות אחת לחודש.

4. לתת ללשמ"ה נוכחות תקשורתית בנושאי קצבת הנכות ואסירים וחוק טיפול בחולי נפש.

5. לקדם שיתופי פעולה עם מסגרות של חלופות אשפוז ולקדם נושא מרכז לבודדים בירושלים כבסיס לrespite center.

5. להגדיל את כמות המתנדבים/פעילים בעמותה בעוד 20 איש לפחות (באמצעות מרכזי פעילים י-ם ות"א).

6. לשווק את הסטנדאפ לחברות עסקיות
.7 לפתוח מרכז פעילים בב"ש ובשאיפה גם בצפון אם נקבל תקציב .

8. להגדיל את הקייסלאוד של "בחזרה הביתה" בהלימה למטרות התכנית.

9. לקחת חלק פעיל ומשמעותי בהרחבת תכנית עמיתים מומחים (בעיקר בהדרכה של רכזים, כתיבה וחיבור לתנועת הצרכנים).

10. להגדיל את בסיס התרומות לעמותה מכיוון חברות עסקיות וקרנות גדולות נוספות.

  

ישיבת ועד עמותת לשמ"ה נערכה בפתח תקוה ב-24.7.17

נוכחים: דייויד הריס – יו"ר, אבי אורן, נמרוד פיין, עידית ולנר

רשמה – תמי מצלאוי מנכ"לית.

 נושא על הפרק – העסקת עמיתים מומחים.

לאור החלטת משרד הבריאות אגף השיקום על המשך הפרוייקט של "עמיתים מומחים" אחרי פברואר 18 (ואולי מיוני 18) והצורך במציאת מסגרת זמנית להעסקת העמיתים עד למציאת תקנים בבתי החולים, עמותת לשמ"ה רואה עצמה בתנאים מסויימים מועמדת טבעית להעסקת העמיתים. צוות המו"מ לנושא זה יכלול את דייויד, אבי ותמי.

המטרה להגיע לפגישה עם רונית דודאי ועדי נעמן מהשיקום ולהגיע איתן להבנות בנושא זה כאשר תינקט משנה זהירות בעניין תנאי העסקה ותזרים. ההחלטה אושרה ברוב של שלושה. מתנגד אחד.

הוחלט לשלם דמי השתתפות בישיבות ועד על פי חוק לחברי ועד כאשר התנאים הכספיים של העמותה יאפשרו זאת.

 

 

 

פרוטוקול ישיבת ועד עמותת לשמ"ה שנערכה ב-9.5.17 בפתח תקוה

משתתפים: דייויד הריס – יו"ר, אבי אורן, נמרוד פיין, עידית ולנר

רשמה – תמי מצלאוי מנכ"לית.

 אבי אורן רכז מדיניות עדכן לגבי הוועדה למיגור הקשירות: נכתב נוהל שהופך את הקשירות לבלתי אפשריות דה פקטו, יוגש בקרוב למנכ"ל משרד הבריאות. ברוב בתי החולים כבר הפחיתו מאוד את הקשירות.

עמותת לשמ"ה שותפה פעילה בוועדה ואף החלה לקדם את הנושא לפני שנים. אנו רואים במיגור הקשירות הישג חשוב ביותר ושואפים לחגוג הישג זה עם קהילת המתמודדים ושותפים חשובים כגון "בזכות".

בדיון שנערך בנושא התקשרות עמותת לשמ"ה  הוחלט פה אחד שתמיכת משרד הבריאות בעמותת לשמ"ה לא תעלה על 25% מתקציב העמותה. יוקם צוות לבחינת המשך ההתקשרות מול משרד הבריאות בהשתתפות היו"ר דייויד הריס, אבי אורן ותמי מצלאוי לצורך דיון בנוגע לקשרים בין משרד הבריאות לתנועה הצרכנית בראשות עמותת לשמ"ה.

עוד הוחלט כי עמותת לשמ"ה תפעל לקידום כתיבת דו"ח ושינוי חוק טיפול בחולי נפש כך שכל נושא האשפוזים הכפויים יעבור בסופו של דבר מהידיים הפסיכיאטריות לידיים המשפטיות והחוק יעוגן ב"חוק זכויות החולה". לשם כך תפעל העמותה למציאת כותב/מנהל פרוייקט שיתחיל במחקר ואיסוף עדויות על מנת להניע את התהליך.

אספת הפעילים השנתית של העמותה תיערך בתל אביב בתחילת יולי. תמי תבדוק אופציות ב"הינריך בל" ותעדכן על תאריכים אפשריים. אבי אורן יבדוק אפשרות של הרצאת אורח על ידי הפסיכיאטר עידו לוריא, יו"ר החברה הפסיכיאטרית בקהילה.

העמותה פועלת לקידום אלטרנטיבות לטיפול בבתי חולים פסיכיאטריים בסגנון "דיאלוג פתוח" ומגישה בקשה לפיתוח פרוייקט הנקרא "ציפור כחולה" בשיתוף עם קרן רוטשילד. במידה והפרוייקט יאושר יגוייס מנהל פרוייקט שהוא גם יזם הרעיון – אוריה מויאל אשר יציג לוועד בפגישה הבאה את הפרוייקט.

 

ישיבת ועד 20/3/18 פתח תקווה

 

 

נוכחים: דייויד הריס – יו"ר, אבי אורן, נימי פיין, עידית ולנר

 

אורחים – עו"ד אהוד שחטר – ועדת ביקורת,  עדי בר ניר – עמית מומחה. רשמה – תמי מצלאוי מנהלת העמותה

 

עדכונים – תמי מצלאוי מנהלת העמותה:

 

מבצע קמחא דפסחא למאושפזים בבתי חולים פסיכיאטרים יצא לדרך, נאספו מהציבור עד כה מעל 1500 שקל.

 

אחרי חול המועד נחלק תיק כלי רחצה עם מוצרים למאושפזים בבי"ח מזור (ובעוד בתי חולים עם יאסף מספיק כסף).

 

עדכון "בחזרה הביתה" – קרוב ל-30 מלווים על ידי הצוותים שלנו באברבאנל ובבאר יעקב עם תום שנה ראשונה בפיילוט. מושקעים מאמצים בהגדלת הקייסלאוד – בעיקר בבאר יעקב.

 

מרכז פעילים וירטואלי – הוצע קונספט להקמת פורטל בסגנון mad in America,  כרגע הוחלט להגביר נוכחות בסרטונים וב"פיסבוק לייב" של אירועים בתל אביב ולא לוותר על נוכחות פיזית של אקטיביסטים במפגשים – זוהי ההנהגה העתידית שלנו. אחרי שנגבש אסטרטגיה שיווקית עם יועצת שת"יל נראה מהם הכלים הטובים ביותר לקידום העמותה פיזית ובמרחב הוירטואלי. הוצע גם להשקיע תקציבים בקידום פוסטים בפייסבוק.

 

הצעת הוועד - במרכז בירושלים – לשקול עדכון חוברת "למידה מניסיון"  וצירוף מנחים נוספים.

 

אספה כללית בקיץ + בחירות – לקיים באוגוסט – כנראה בירושלים. בישיבת ועד הבאה נדון בפרטים.

 

כנס עמיתים מומחים – יתקיים ב-11.7 – טרם נסגר מקום סופית.

 

הצעת הועד - יש להמשיך במסורת של פרסים לתורמים בעולם בריאות הנפש – מתמודדים ואנשי ציבור.

 

מצעד הענווה/השיגעון – 10.10 – תיבדק שותפות בקואליציה עם אנוש ועמיתים לזכויות ובדיקה אם יוצעו תקציבים לנושא  (בטיפול תמי ושירה).

 

עדכון מדיניות – אבי אורן:

 

עלייה בקצבאות הנכות בחודש מרץ  - כל עלייה בקצבאות מבורכת אבל יצאנו מאוכזבים מאי עמידה במחוייבות של הממשלה – בהסכם הפשרה שחשבנו שהוא מינימום שאפשר להתפשר עליו – 4050 שקל ו-5300 דיסריגארד.  בפועל מה שהושג: 3800 דיסריגארד ותהיה הצמדה לשכר ממוצע רק ב-2022.... ב-2019 תגיע הקצבה רק ל- 3700 שקל. צריך להמשיך במאבק לאיכות חיים ולחכות לשעת כושר מתאימה, להצטרף לארגונים אחרים ואולי בבחירות מקדימות להגיע לאספות ולהניע המאבק מחדש, לדבר גם על חוק לרון ושתהיה אפשרות לאדם לעבוד במקביל לקצבה.

 

נושא נוסף שיש לקדם -  נושא הדיור ועזרה בשכר דירה –  (דיור ציבורי למתמודדים כמעט ולא קיים).

 

חוק טיפול בחולי נפש – להעלות בוועדת מדיניות (שתתכנס אחרי פסח) ולקיים דיון לגבי עמדת העמותה, לשקול הפיכה למודל משפטי ולא פיקוח פסכיאטרי בלבד. עובדים עם ארגון  "בזכות" על הנושא – לשנות עילות לאשפוז וכו'.

 

הסכם קופות החולים על הרפורמה – סטנדרט חדש גבי מחוייבות הקופות לטיפול אמבולטרי, מנסים להגיע למצב של עד  3 חודשים זמן המתנה לטיפול (במקום חצי שנה ויותר עקב אי גיוס מספיק אנשי מקצוע).

 

יוני 2018 יסתיים 3 שנים פיילוט – יש להגביר תקנים לכל מרפאה

 

טיוב ופיקוח על נושא הקשירות – ירדו בפועל ב- 60% . זה לא מספיק ויש מקרים חריגים, אבי אורן מגיע לוועדות מעקב ודיונים.

 

נושא ביטוח למתמודדים – תביעה ייצוגית של מתמודדים נכשלה בבית משפט מחוזי. יש להעלות נושא זה בוועדת מדיניות..

 

הועלה גם נושא של קואליציה לקידום חלופות אשפוז ודיאלוג פתוח/דחיפת משרד הבריאות לקיום מחקר אודות יעילות התרופות, ידון בפורומים שונים שלשמ"ה חברה בהם

 

 

 

ישיבת ועד מנהל עמותת לשמ"ה – 29.5.18

נוכחים: דייויד הריס – יו"ר, אבי אורן – רכז מדיניות, נמרוד פיין, עידית ולנר. אורח – עו"ד אהוד שחטר – ועדת ביקורת. רשמה – תמי מצלאוי מנכ"לית.

 נושא על הפרק – העסקת עמיתים מומחים.

 

לאור החלטת משרד הבריאות על המשך הפרוייקט של "עמיתים מומחים" אחרי יולי 18 והטמעתו לאחר פיילוט מוצלח שהתקיים במימון והובלת הביטוח הלאומי יחד עם משרד הבריאות, עמותת לשמ"ה (שהעסיקה הרכזים), ליווי מעסיקים של יוזמה דרך הלב ובתי החולים מזור ובאר שבע,  ועקב הצורך במציאת מסגרת להעסקת העמיתים עד למציאת תקנים בבתי החולים, עמותת לשמ"ה בהובלת היו"ר דייויד הריס וחברי ועד מנהל ראתה עצמה בתנאים מסוימים מועמדת טבעית להעסקת העמיתים. הצעתינו שהוגשה באוגוסט 17 אושרה עקרונית על ידי מחלקת השיקום באגף בריאות הנפש במשרד הבריאות (כך התבשרנו ב-29 במאי 2018) ואנו לקראת ניסוח חוזה וסגירות אחרונות על מנת להפוך להיות הגוף המעסיק לעמיתים ולרכזים בפרוייקט במרכזים לבריאות הנפש מזור ובאר שבע.

 

כנס בנושא עמיתים מומחים בהובלת עמותת לשמ"ה ושאר השותפים לפרוייקט  יערך ב- 11.7.18 בכפר מכבייה. ההכנות בעיצומן.

 

אבי אורן רכז מדיניות הוביל ישיבת מדיניות פתוחה לעמותה בתחילת מאי בתל אביב אליה הצטרפו 5 פעילים חדשים. ב-14 ביוני יפגוש אבי אורן את סגן השר ליצמן יחד עם נציגים מקואליציה של ארגונים בעניין שיפור הרפורמה וקיצור תורים לטיפול נפשי בקופות החולים. עמותת לשמ"ה נקטה עמדה בעד הפיכת מחלקת השיקום במשרד הבריאות לאגף נפרד ועצמאי אך יחד עם זאת העמותה בעד דיון ציבורי ומעמיק בעניין (מכתבים בחתימת היו"ר והמנכ"לית בשיתוף רכז מדיניות נשלחו למנכ"ל משרד הבריאות).

יועצת שיווק משתי"ל טימור הררי הציגה לוועד מנהל מצגת אודות מיתוג העמותה עם הצעה לחזון והגדרת ערכים, לוגו ומיצוב כללי (לאחר תהליך של ליווי העמותה כחצי שנה ותחקיר מעמיק). עלו התנגדויות לגבי נוסח החזון באשר להתמודדות בקלות עם מגבלה פסיכיאטרית. משימה: תמי מצלאוי וטימור הררי יעשו סיעור מוחות נוסף ויציעו ניסוח שיתקבל על ידי הוועד. בנוסף תמי מצלאוי ועידית ולנר ידאגו לשיפור האתר של העמותה בחודשים הקרובים באמצעות גורם מקצועי בהתאם להמלצת היועצת השיווקית.

מצעד גאווה משוגעת – לאחר בדיקה יותר מעמיקה מול חברת הפקות מתברר שהעלויות הן מאות אלפי שקלים לקיום מצעד בתל אביב. יש צורך באיגום משאבים מגופים שונים כדי להרים את הפרוייקט. יש צורך במסע יח"צ "להוציא את בריאות הנפש מהארון" שיקדים את המצעד – כאשר המצעד יהווה שיא בחשיפה. עקב כך הוחלט לדחות את המצעד מ-10.10.18 (לא ראלי) לכיוון פורים 2019 (בכפוף לשת"פ שנשיג מארגונים אחרים כמו "אנוש" שהביעו התעניינות). שירה אלפייה בורשטיין תמשיך לקדם את הנושא מטעם עמותת לשמ"ה מול פעילים ומול שותפים פוטנציאלים.

הוחלט להקצות משאבים להכשרה נוספת לשחקנים חדשים וותיקים לסטנדאפ. יעקב טייכמאן רכז הסטנדאפ יקדם את הנושא במהלך הקיץ.

הוחלט להמשיך בקונספט של מרכזי פעילים בתל אביב, ירושלים ובאר שבע עם פגישות שבועיות ודו שבועיות ולהקפיא בינתיים את רעיון הפורטל (מרכז פעילים וירטואלי). עם זאת הוחלט להגביר נוכחות בפייסבוק באמצעות פייסבוק לייב וכד'. תמי ורכזי פעילים אוהד כהן, אפרת רייטר ושירה אלפייה בורשטיין יעבדו על תכנית בליווי היועץ הארגוני פטריק לוי להעצמת המרכזים.

אספת פעילים שנתית ובחירות לוועד מנהל יתקיימו באוגוסט 2018 במרכז לחיים עצמאיים בירושלים. כרגע 9 באוגוסט בבדיקה, בקרוב יפורסם תאריך סופי.