עמותת לשמה - לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש
תרומות
 

פרוטוקולים ועדת מדיניות

סיכום ישיבת ועדת מדיניות מיום 15.1.18

שתתפים: עו"ס אבי אורן – רכז מדיניות, הילה עימנואל, שי שבת, אוהד כהן, תמי מצלאוי (מנכ"לית העמותה שגם רשמה הפרוטוקול).

נעדרו – עו"ד אהוד שחטר שנבצר ממנו להגיע ודייויד הריס יו"ר העמותה,  שנפצע רק לאחרונה ולא יכל להגיע כמובן. ועדת המדיניות שולחת לדייויד איחולי רפואה שלמה ומהירה!

 

דנו בנושא קצבאות הנכות ומאבק בנושא.

כרגע מדברים על הצעת חוק לפעימה אחת ואין הבטחה לגבי 2019 – מדובר על שתי פעימות בשנת 2018  – 300 שקל ועוד 150 שקל – סה"כ 450 שקל ולא 1300 שקל כפי שהובטח. האוצר מתנגד להעלאה משמעותית בקצבאות ונכון לעכשיו המתווה שנחתם עם ההסתדרות איננו בתוקף. מדובר על מתווה שהוא חצי בהיקפו ועמותת לשמ"ה שוקלת להצטרף לאלכס פרידמן במאבק "לא לחתום על חצי הסכם".

הוצאנו הודעה (מצורפת) שאוהד פרסם היום בפייסבוק.

מחר 17.1.18 – תמי מצלאוי תייצג את המתמודדים בדיון בקצבאות הנכות בוועדת העבודה והרווחה בכנסת.

משימה: להוציא לתקשורת מחר את עמדת העמותה (תמי בסיוע אוהד)

 

קשירות: אבי עדכן שיש 60% פחות קשירות במרבית בתי החולים חוץ משער מנשה ותל השומר. בדיון מעקב שנערך בתחילת החודש אמר המנכ"ל  שהוא מצפה שתוך 3 שנים לא תהיינה קשירות בכלל.עמדת עמותת לשמ"ה: קשירה זו צורת ענישה שצריכה לחלוף מהעולם. ההסתדרות הרפואית טוענת שיש כיום יותר אלימות כלפי הצוות בגלל חוסר קשירות ועלולה להוביל לסכסוך עבודה. כרגע יש מהלך של בניית יותר חדרי בידוד ברב בתי החולים, הוספת שומר והוספת עוד תקנים במחלקות פסיכיאטריות. בתי החולים דורשים עוד משאבים – יש צפיפות במחלקות כי לא משחררים חולים כרוניים לקהילה. אברבאנל רוצים 70 מיליון שקל לבינוי. המשאבים עלולים ללכת לבתי חולים במקום לשיקום בקהילה ולחלופות אשפוז – מהלך שעמותת לשמ"ה מתנגדת לה. הילה עימנואל כן רוצה בצורך של בית החולים להיות מעין בית מחסה עם תנאים סוציאלים טובים. לדברי אבי בית החולים הוא לא פיתרון ארוך טווח ולמעשה אפשר לסגור מקום כמו אברבאנל עם 150 מיליון שקל בשנה תקציב שוטף ולהקים 2 מחלקת בוולפסון, 2 מחלקות בתל השומר ומחלקה באיכילוב וללכת למהלך של מחלקות פסיכיאטריות בבתי חולים כלליים – שם נותנים טיפול הרבהיותר טוב. בכל העולם כבר אין בתי חולים לחולי נפש אלא מחלקות נוירו פסיכיאטריות בבתי חולים כללים.

בימים אלו יצא נוהל לחלופות אשפוז – קופ"ח כללית נכנסה יחד עם אנוש והשאלה אם קופות החולים יכנסו לנושא חלופות אשפוז שעדיין יותר זולות מימי אשפוז אך יקרות לצרכן ודורשות סבסוד (כיום סוטריה עולה 650 שקל ליום ומאניקר 850 שקל ליום). משימה – אבי להמשיך לייצג ולעקב אחר הנושא ולעדכן בישיבות הבאות. מתוכננת גם ישיבה בתל אביב שתהיה פתוחה לכלל המתמודדים (תמי ואוהד לארגן).

 

הילה עימנואל עדכנה על הפעילות שלה: מפגש עם מרים גולדברג במשרד החוץ. הועלתה הצעה לשגרר את לשמ"ה באו"ם ולשתף ידע עם חו"ל. משימה של הלה לשלוח פרטי קשר לתמי.

 

כמו כן הילה נפגשה עם נציגי מבקר המדינה. משימה להילה לחבר את אבי למפגש נוסף שיתקיים. כל זאת כדי למגר את ההשקפה של מבקר המדינה ש"קולם של נפגעי הנפש רדוד, שקוף ואינו נשמע".

 

הילה היתה רוצה גם לקדם מודעות בבתי ספר תיכוניים בנושא אנשים עם מוגבלות ולקדם שיח בנושא תמיכה רגשית ומשפטית באמהות נפגעות נפש שלוקחים מהן את הילדים. כיום גופי הסעד הם נגד מתמודדים "וברגע שאתה נפגע נפש יש לך אות קין על המצח". יש זכות למתמודדות להישמע ולא להיות לבד ויש כמובן גם צורך להתחשב בילדים.

 

משימה- אוהד להביא את הילה למרכז פעילים תל אביב + נציג מקליניקה משפטית ולצלם בפייסבוק לייב. אוהד צריך לסגור תאריך ולפרסם.

 

תמי עדכנה על פעילות העמותה בנושא אסירות נפגעות נפש. משימה: תמי לנסח שאילתות בנושא לחכי"ם רלוונטים בסיוע יועץ משתיל. ב-23 לחודש יש בכנסת ישיבה בנושא אסירים ותחלואה כפולה. בתחילת פברואר יש פגישה של אבי, תמי ושירה עם הסנגוריה הציבורית בנושא.

 

תמי עדכנה על הפעילות של נציגי העמותה (אבי, תמי ושירה) עם "בזכות" וקבוצת מתמודדים עצמאית לשינוי חוק טיפול בחולי נפש. כרגע לומדים את החוק ונקודות התורפה שבו. אבי אורן  ועו"ד שרון פרימור מייצגים הנושא במועצה לבריאת הנפש. משימה לשירה – לספק לקבוצה חומר על חלופות אשפוז עד סוף ינואר

 

תמי עדכנה על פרוייקט אנטי סטיגמה שמתגבש עם פעילי תא סמן בירושלים. משימה: כל מי שמוכן להצטלם ולהעלות סרטון שלו בפייסבוק מנפץ כלי זכוכית ומנפץ סטיגמה שמפריעה לו בתחום בריאות הנפש שישלח מייל לתמי עד יום ראשון הקרוב (או מכיר מפורסם שיהיה מוכן להשתתף). המטרה לתזמן קמפיין עם עשרות סרטונים של פעילים ודמויות מפורסמות.

כרגע קמפיין האנטי סטיגמה הוא לכלל בעלי המוגבלויות, יש ללשמ"ה גם תקציב יעודי לסרטוני אנטי סטיגמה ספציפיים לבריאות הנפש ועל כך נדון בישיבה הבאה.

 

ב-14.2 יערך כנס של פרקליטים ואנשי אפטרופסות על פסיכיאטריה ומערכת המשפט. מחפשים אדם רהוט שעבר אשפוז כפוי ויהיה מוכן לתת עדות על כך בכנס של קובעי מדיניות בתחום.

משימה: אוהד לבדוק מול פעילים שלו אם יש נציג ולחזור לתמי עד יום ראשון.