עמותת לשמה - לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש
תרומות
 

דבר המנכ"לית - אפריל 2017

שלום לכולם,

ביוני 2017 ימלאו שנתיים שבהן אני בתפקיד מנהלת עמותת לשמ"ה, שנתיים בהן בססנו את העמותה, הכפלנו את צוות העובדים, הכפלנו את התקציב השוטף ואיתו את כמות הפרוייקטים ופעלנו רבות בקידום פרוייקטים למען מתמודדים על ידי מתמודדים. אחת מתכניות הדגל שלנו הוא פרוייקט  "עמיתים מומחים" בבתי חולים פסיכיאטרים – "מזור" בעכו, ומרכז לבריאות הנפש באר שבע. בפרוייקט מועסקים כעשרה עמיתים – כולם מתמודדים בשלבי החלמה החולקים את ניסיונם האישי עם מאושפזים במחלקות השונות בבתי החולים – תומכים בהם ומהווים מודל להחלמה והשתלבות בקהילה. אנו פועלים בחודשים האחרונים בעריכת הסברות על הפרוייקט לבתי חולים אחרים ומסגרות שיקום בכוונה להטמיע את המודל שכבר עובד כשנתיים  כפיילוט, במימון הביטוח הלאומי – הקרן למפעלים מיוחדים ובשיתוף משרד הבריאות, למקומות נוספים ברחבי הארץ.

פרוייקט נוסף אותו התחלנו במרץ 2017 הוא פרוייקט "בחזרה הביתה" – פרוייקט חדשני בשותפות ג'וינט ישראל – מסד נכויות ואגף בריאות הנפש, יחידת השיקום במשרד הבריאות. מטרת הפרוייקט הינה השתלבות מתמודדים בקהילה לקראת יציאתם מאשפוז, בכוונה לייצר גשר בין השהות בבית החולים לבין החזרה הביתה, תוך בניית תוכנית שיקום והתאמת השירותים לרצונו ולצרכיו של האדם עם שובו לקהילה. הפרויקט מתקיים בשיתוף עם המרכז לבריאות הנפש באר יעקב- נס ציונה ומרכז לבריאות הנפש אברבאנל. בפרוייקט מועסקים עמיתות מומחיות ומתאמות טיפול – כולן בעלות ניסיון אישי בבריאות הנפש התומכות במתמודדים ועוסקות בבנייה ויישום תכנית השתלבות מותאמת במסגרות הרלוונטיות בדיור, תעסוקה פנאי ועוד.

מופע הסטנדאפ שלנו "סליחה על ההפרעה" מופיע בהצלחה ברחבי הארץ תוך שימוש בהומור עצמי לשבירת סטיגמות ופחדים הקשורים בהתמודדות נפשית. למופע הצטרפו שחקנים חדשים עם חומר חדש והוא מונה כיום שמונה סטנדאפיסטים.

כחודש אחרי כניסתי לתפקיד נכנסה לתוקף הרפורמה בבריאות הנפש – השיג משמעותי לתנועה הצרכנית שהעמותה נלחמה עליו רבות במשך זמן רב. מאז אנו עסוקים בשיפור הרפורמה לקראת  פתיחת ההסכמים ב-2018, במלחמה בקשירות יחד עם ארגון "בזכות" – שותפות בוועדה למיגור ההגבלה המכאנית, שותפות בפורום חלופות אשפוז ובתכניותינו לפעול למען איחוד חוק זכויות החולה עם חוק טיפול בחולי נפש.

ואחרונים חביבים הם מרכזי הפעילים שלנו בירושלים ובתל אביב אשר התבססו והתרחבו עם תכנים מגוונים ומהווים מסגרת לתמיכה, לימוד ופנאי למתמודדים אקטיביסטיים אשר פועלים בקהילה ומקדמים פרוייקטים לתמיכה ולימוד החלמה בגישה שוויונית. בתכנית העמותה להרחיב את הפעילות לאזורים נוספים בארץ.

ברמה האישית אני גאה להוביל יחד עם הוועד המנהל וצוות העובדים והמתנדבים את העמותה הייחודית הזאת המורכבת ברובה ממתמודדים אשר פועלים למען אנשים העוברים משבר נפשי, נלחמים בסטיגמה ומסייעים להתגבר על הקושי הרב המלווה התמודדות נפשית.

אני מאחלת לכל התורמים הנדיבים: קרן לזלי טאובר יחד עם הליווי המשמעותי של שתי"ל, ביטוח לאומי, משרד הבריאות והג'ויינט ולכל הנעזרים בעמותה, לצוות העובדים והמתנדבים המשך שנה מעולה ופורייה, הרבה בריאות ושלוות נפש.

תמי מצלאוי

מנכ"לית עמותת לשמ"ה

אפריל 2017