עמותת לשמה - לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש
תרומות
 

סיכום שנה-2016

השנה שהיתה לעמותת לשמ"ה ופעיליה

מרץ: חלוקת מאות משלוחי מנות למאושפזים בארבעה בתי חולים פסיכיאטרים על ידי  מתנדבים (מתמודדים פעילים) במימון קרן טאובר התומכת בעמותה ובמרכזי הפעילים שלה לאורך שנים.  

יולי - כנס גדול לכ-400 מתמודדים, משפחות ואנשי מקצוע בנושא תמיכת עמיתים  (הרצאות של מתמודדים, מעגלי חשיבה, פאנל עם משרד הבריאות ועוד בהובלת עמותת לשמ"ה ובמימון משרד הבריאות)

לאורך כל השנה - הפעלת מרכזי פעילים בתל אביב וירושלים לעשרות מתמודדים – קיום קבוצות לעזרה עצמית וקבוצות לימוד אודות החלמה, קיום מפגשים חברתיים. פעילות של מיצוי זכויות על ידי מתנדבים גם במגזר החרדי בירושלים.

הרחבת מופע הסטנדאפ של העמותה על ידי הוספת 4 שחקנים חדשים שנבחרו מתוך כ-15 אשר עברו סדנת הכשרה בת 3 חודשים. כל הסטנדאפיסטים הם מתמודדים עם חומרים מקוריים שלהם מלאי הומור, חושפניים ושוברי סטיגמה. באוגוסט התקיים מופע בכורה של הצוות המורחב בתל אביב. המופע רץ באופן שוטף ברחבי הארץ.

הארכת הפיילוט של עמיתים מומחים בבתי חולים פסיכיאטרים מזור ובאר שבע לשנה נוספת- עד פברואר 2018 (כ-10 מתמודדים אשר משולבים בצוותי בתי החולים ומשפרים את מצבם של מאות מאושפזים בבתי חולים אלו על ידי עידוד, תמיכה ומתן תקוה להחלמה). פרויקט ביוזמת לשמ"ה, במימון הקרן למפעלים מיוחדים של הביטוח הלאומי ובתמיכת משרד הבריאות.

חתימה על הסכם עם הגו'ינט – מסד נכויות  להפעלת מתאמי טיפול מתמודדים ועמיתים מומחים בבתי חולים פסיכיאטרים אברבנאל ובאר יעקב לטובת פרויקט "בחזרה הביתה" -סיוע בשיקום והשתלבות של מאושפזים חזרה בקהילה (הפרויקט הוא לשלוש שנים, יחול ב-2017 ואנו עכשיו בתהליך גיוס מתקדם והכפלת צוות העמותה).

 

לשמ"ה במרכז השיח לשיפור איכות החיים של מתמודדים:

שנת 2016 היתה שנה חשובה ואינטנסיבית בתחום עיצוב המדיניות בבריאות הנפש – הנושא המרכזי היה המאבק לצמצום השימוש בהגבלה מכאנית בתנאי האשפוז בבתי החולים הפסיכיאטריים. עמותת לשמ"ה לקחה חלק חשוב בעיצוב המאבק וקידומו. נציגי  העמותה לוקחים חלק בוועדה הציבורית שהוקמה לטיפול בסוגיה כמו גם במאבק התקשורתי שמתלווה אליה. עמותת לשמ"ה תמשיך להיאבק למען מערכת בריאות נפש הומנית יותר ויעילה יותר. נושא נוסף בו עסקו חברי וועדת המדיניות היה נושא מצבו המדרדר של השיקום בקהילה, ההשקעה ההולכת ופוחתת של המדינה בשיקום נותנת אותותיה על איכות השיקום, על אפשרויות הבחירה של המתמודד בקהילה ועוד. העמותה מעורבת ואף שותפה בבג"ץ בנושא מכרז הדיור שאמור לקדם באופן משמעותי את מערך  השיקום הקהילתי.

לשמ"ה מעורבת רבות גם  בטיוב והמשך פיתוח שירותי הטיפול הקהילתי הניתנים דרך קופות החולים – העמותה נאבקת להרחבת אפשרויות הטיפול בקהילה ותמשיך להיאבק  עד למצב בו כל אזרח במדינת ישראל הנזקק לטיפול נפשי יקבל טיפול סביר ונגיש. העמותה חברה גם בפורום בין אירגוני העוסק בפיתוח שירותים קהילתיים במצבי משבר (חלופות אשפוז). פתיחתו של בית סוטריה בירושלים הינו בשורה של ממש בנושא זה והעמותה פועלת להכרה של משרד הבריאות במודל ובפיתוחו.

נציגי לשמ"ה פעילים בכל קבוצות ההחלטה הקובעות את מדיניות בריאות הנפש בישראל החל מהמועצה הלאומית לשיקום דרך המועצה הלאומית לבריאות הנפש,  מנהלת הרפורמה, ועדות ציבוריות, הוועדה המייעצת לנציבות שבה יו"ר העמותה מר דייויד הריס מונה לאחרונה להיות סגן יו"ר הוועדה המייעצת ועוד.

העמותה קוראת למתמודדים להצטרף לוועדת המדיניות ולקחת חלק חשוב במאבקים הרבים שעוד נכונו לה בעיצוב דמותה של מערכת בריאות הנפש בישראל

תודה לכל פעילי העמותה, מתנדביה והתורמים הנדיבים שתומכים בפעילותה של העמותה המורכבת כולה מצרכני בריאות הנפש הפועלים למען מתמודדים מתוך תמיכה שוויונית של עמיתים הערבים זה לזה.