עמותת לשמה - לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש
תרומות
 

זוגיות

זוגיות

מתמודדים כותבים על זוגיות:

 מתוך קבוצת למידה מניסיון

נושא הזוגיות והמיניות שידוע כנושא מאוד רגיש אצל מתמודדים. אנשי שיקום בבריאות הנפש נדרשים להתייחס למכלול תחומי החיים של מתמודד, כולל תחומי הזוגיות והמיניות למרות שתחום השיקום התפתח מאוד בשנים האחרונות, עדיין אין מענה ייחודי המעניק למתמודדים כלים לפיתוח מיומנויות זוגיות ואינטימיות. גם אין אף מסגרת שמעניקה

.הכשרה לאנשי צוות להתייחסות מקצועית בתחום הספציפי הנ"ל.

בפועל יוצא שאנשים שסובלים מבעיות נפשיות המתמודדים לעתים בקשיים ביצירת זוגיות

וניהול מערכות יחסים, בנוסף התרופות הפסיכיאטריות הגורמות לעתים לשינוי בדחף מיני,

לעוררות או לתגובות אחרות העולות ממצבים של קרבה פיסית ואינטימית.  כתוצאה מכך הם

לא מקבלים את ההדרכה הראויה בתחום. הרוב נותרים לבד בלי זוגיות ושלא נדבר על

אינטימיות בכלל.

אני מכירה לא מעט אנשים הנמצאים לבדם בלי קשר זוגי בחייהם, אומנם ישנם כאלה שהצליחו ומצאו זוגיות, אך בפועל הרוב לא. במיוחד אצל אלה החיים בהוסטלים או במסגרות דיור מוגן שבכלל לא מעודדים אותם לנסות לפתח מערכות יחסים וכן למצוא זוגיות. אני מוצאת שהתחום הזה מאוד מוזנח ופשוט אין מענה.   גם בכל מה שקשור לשירותים למציאת זוגיות כן אני יודעת שמתמודדים ואנשי מקצוע הקימו אתר הכרויות למתמודדים, אך זה עדיין לא מספק. מכיוון שמדובר לרוב באנשים שלא מבינים בכלל איך לנהל מערכת יחסים.

ללכת לחפש לבד. עבור אלה זה לא מהווה פתרון כלל וכלל. גם עבור אלה שכן מסוגלים, המצב שם בחוץ הוא די בעייתי. מכיוון שרוב נושא ההיכרויות הוא בעייתי, גם לבריאים והנורמליים כביכול.

אז על אחת כמה וכמה למתמודדים שרובם נמצאים לבד, מבודדים מבחינה חברתית ולא יודעים מאיפה להתחיל לחפש בן זוג לחיים יש גם לא מעט מתמודדים (אני ביניהם) המחפשים להכיר בן זוג בריא ולאו דווקא מתמודד. אז הקושי נהפך לעוד יותר קשה, היות ומצטרפת לכך הדילמה מתי או איך להיחשף מול בן זוג ולספר לו על המחלה הנפשית שעמה מתמודדים. הרי לא כולם מסוגלים לקבל את העובדה שלבן זוגם ישנה מחלה נפשית או בכלל להתמודד עם כך. 

בקרב קהילת המתמודדים ישנה גם לא מעט שיפוטיות וביקורתיות אחד כלפי השני . יצא לי לשמוע על אנשים שלא רצו להכיר מישהו מסוים, מכיוון שהוא יותר "חולה" מהם או המעוניינים במישהו שדומה להם .

זה אחד הנושאים שמאוד מציקים ובוערים אצלי. היות ואני מאוד מעוניינת להכיר מישהו, אך בשטח זה לא עובד, אני מכירה תמיד את אלה הלא נכונים עבורי שפוגעים בי ולא מצליחה להכיר מישהו שיהיה טוב בשבילי. בפועל אני נמנעת ומסננת הצעות ופניות מגברים כי לא מעוניינת להיפגע. איך יוצאים מהלופ הזה?

 

 "הזוגיות שלי עם יונתן היא נס. קודם כל, נפגשנו שוב לאחר 10 שנים. שנית, הפסיכיאטר שלי יצא מגדרו כדי להמליץ לי על הזוגיות עם יונתן. נכנסתי לזוגיות מתוך משיכה אל הגבר הענוג שבו, ועד היום אני נמשכת לגעת בו.

אחד התחומים שהתחזקו אצל שנינו הוא השינה. אנחנו ישנים טוב יותר ביחד. אמנם לא מתכרבלים אבל נרדמים בנוחות וקמים לִצְחוֹק. לפני יונתן השינה היתה לי מפלט, מקום לברוח אליו כשהכאוס מתגבר. כיום השינה היא אי של שקט, חתום בספר ובליקוקים של הכלבה.

אחרי שנים שהתרגלתי לחשוב על עצמי כבודדה, קרה לי נס שמצאתי את יונתן בפעם השניה. ואם לחשוב על המצב שבו הייתי לפני שנפגשנו - פתחתי את עצמי קצת לעולם. עשיתי מנוי לסינימטק למרות שאין לי חברים. הקפדתי לקבל טיפול שיאצו אחת לשבוע. התקבלתי לראיון במקרה כשביליתי בספריה, מה שהוביל לעבודה חשובה. 

בסינמטק, צפיתי בסרט תעודה כבד, אפילו שהייתי לבד ובלי חברים להקל את האווירה. התחלתי לדבר עם יונתן בסיום הסרט. כמו אז גם אחרי שנים הוא שיתף פעולה. שאלתי "אפשר לחבק אותך?" ספונטנית, ולקח לו נצח של שניות לענות, אבל היה חיבוק ראשון. 

פתחתי את עצמי קצת לעולם - קצת, לא יותר מזה. והרבה פעמים אחרות פתחתי את עצמי, מה שלא הוביל להישגים נראים לעין. אבל הפעם ההיא הבשילה לכדי מהלך".
"נושא הזוגיות היה בעיתי מבחינתי עוד מימי התיכון בגלל משבר גיל ההתבגרות שבו לא הייתה לי בת זוג . ואפילו לא ידידות כאשר התחיל המשבר הנפשי ובמשך תקופה ארוכה של אשפוזים נושא הזוגיות נראה לי פשוט בלתי אפשרי עבורי בעיקר בגלל שהתבישתי במחלה שלי והרגשתי רגשי נחיתות קשים. רק אחרי תקופה ארוכה הבנתי שזה לא בושה ואז התחלתי ליצור קשרים משמעותיים עם בחורות אבל למרות שהקשרים הם עמוקים לא הצלחתי ליצור קשר שהוא מעבר לידידות"

 

בזוגיות כמו בכל תחום צריך קודם כל מודעות, כלומר לתחום את כל הבעיות והמשברים שעברת למקום הראוי להן בעבר או בהווה, לדבר עם ה' על הדברים וכך להבין איזה דברים אתה יכול להניח בצד, ומהם הכוחות איתם אתה בא.
אי אפשר לבנות זוגיות בריאה על קשיים, צריך לבנות אותה על כוחות.
צריך לדעת שכמה כישלונות שהיו - אין יאוש! תתאמץ ותחפש. בסוף תמצא.