עמותת לשמה - לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש
תרומות
 

עמיתים מומחים

עמיתים מומחים

למה לשלב מתמודדים במערכות הטיפול והשיקום?

 

התערבות פסיכיאטרית בשעת משבר הינה במוקד המחלוקת בין טיפול כפוי ובין מערכות תומכות בריאות/החלמה בשירותי בריאות הנפש. למרות שמשבר מהווה דברים שונים לחלוטין לאנשים שעברו את החוויה, לציבור הרחב , בין היתר מתוך המסרים בתקשורת, למד לפחד ממשברים. זה הביא לתגובה של שליטה חברתית, אשר קרויה בטעות טיפול. זה לא עוזר לאדם במשבר, ולמעשה מסבך עוד יותר את האדם המנסה למצוא משמעות בחוויה שלו.

 

מה קורה כאשר אנשים במשבר?

הפגישה בין עמית אשר כבר בתהליך החלמה לבין המתמודד החדש במצב משבר עונה על צורך דחוף של הבן אדם במשבר לתקשר עם מי חווה את מה שהוא חווה ולא דמות שיפוטית או מקצועית בצורה שתעזור לו לחוש בטוח, מקושר, בנוח, ובחברת אנשים אשר מבינים מה קורה לו, גם אם אינם בדיוק באותה מציאות. המפגש יוצר יחסים של אחריות וכבוד הדדיים אשר יהיו חיוניים ליכולת של המתמודד במשבר לקבל עזרה של המטפלים בו בצורה הטובה ביותר.

 

ככל שהמתמודד יהיה במצב רגוע יותר כך יוכל להיות פנוי לקבלת מענה וטיפול מתאים הן בקהילה והן בתוך בית החולים, הוא יגיב באופן חיובי ותהליך ההחלמה יהיה יעיל ומהיר יותר. לפיכך ישנו צורך חשוב ביותר להכנסת צרכנים נותני שירות לטיפול במתמודד במצב אקוטי, הן בקהילה והן בבית החולים.

 

עמית מומחה הינו  האדם המוכשר ביותר לענות על הבעיות המהותיות ביותר שהן פחד, חשדנות, חוסר אמון במערכת משום שכבר עבר כל זאת. תפקידו לתת מידע ברמה הפרקטית למטופל, לתווך ולסנגר בין המתמודד לצוות המקצועי ויעזור למתמודד מרגע המשבר בקהילה עד לאשפוז בבית החולים ובמהלכו.

 

עמותת לשמ"ה יזמה את צרכנים נותני שירות  במוסדות השיקום בארץ וכיום התוכנית מופעלת על ידי יוזמה דרך הלב.

 

אחת מתכניות הדגל שלנו הוא פרוייקט  "עמיתים מומחים" בבתי חולים פסיכיאטרים – "מזור" בעכו, ומרכז לבריאות הנפש באר שבע. בפרוייקט מועסקים כעשרה עמיתים – כולם מתמודדים בשלבי החלמה החולקים את ניסיונם האישי עם מאושפזים במחלקות השונות בבתי החולים – תומכים בהם ומהווים מודל להחלמה והשתלבות בקהילה. אנו פועלים בחודשים האחרונים בעריכת הסברות על הפרוייקט לבתי חולים אחרים ומסגרות שיקום בכוונה להטמיע את המודל שכבר עובד כשנתיים  כפיילוט, במימון הביטוח הלאומי – הקרן למפעלים מיוחדים ובשיתוף משרד הבריאות, למקומות נוספים ברחבי הארץ

 

כמו כן פרויקט "אני ואתה"- שירות של ליווי מתמודדים באיזור ירושלים קיים. לפרטים לגבי התוכנית ניתן לבקר בדף הפעילות של לשמ"ה בירושלים.

 

מצגת באנגלית- המתארת מהם עמיתים מומחים: