עמותת לשמה - לשילוב מתמודדים והעצמה בבריאות הנפש
תרומות
 

בני משפחה

בני משפחה
 בריאות המשפחה גם כאשר אחד מבני המשפחה חולה במחלת נפש

יש בביתנו בן משפחה חולה נפש, הוא מסרב לקבל טיפול והחיים בבית נעשו בלתי נסבלים. מה לעשות? 

ראשית אתם ממש לא לבד, משפחות רבות מאוד מתמודדות עם בעיה דומה. ישנם קורסים כיצד להתמודד; יש שירותים של סל שיקום וקבוצות תמיכה של הורים שעוזרות מאוד. חשוב במצב קשה זה לקחת כל עזרה אפשרית.
פנו ל"עוצמה", יוכי 052-3670386 ימים א–ה שעות 9-11 בבוקר, לקבל מספרי טלפון וכתובות לעזרה.
אתר ממן: http://www.maman.org.il/ מכיל מידע רב שיכול לעזור. מצבכם לא קל אך הוא טומן סיכוי לצמיחה ושיפור של האווירה. או למיל"ם הקרוב לביתכם לקבלת טיפול.

בריאות המשפחה פירושה שהמשפחה ממשיכה לתפקד כמקור לחום, ללימוד וביטחון עבור כל אחד מחבריה; שהכבוד האישי ותפקידי ההורים והילדים בבית נשמרים; ושכל אחד מבני המשפחה חופשי להמשיך ולפתח את חייו תוך עזרה לאחרים והיעזרות בשאר בני המשפחה. אוירה של חום, כבוד ושמירה על תפקוד המשפחה תוסיף הרבה לבן משפחתכם. כמשפחה יש לכם חשיבות עצומה. התנהגות נבונה ובונה שלכם יכולה לתרום רבות לבן משפחתכם ולאווירה במשפחה.
טעות נפוצה מאוד הנה להפנות את כל תשומת הלב שלכם לאדם הסובל: לנדנד, לנזוף, להפציר ולהוכיח לו עד כמה אתם צודקים ואוהבים. וכאשר כל זה לא עוזר – להתייאש ולעשות עבורו את כל חובותיו. זוהי דינמיקה של מחלה.

עד כמה שהדבר נשמע מוזר ההפך הוא הנכון: עליכם להמשיך את חייכם הנורמאליים, לדאוג שהבית יתפקד באופן נורמאלי, ולתת לבן המשפחה המתמודד עם הפרעה נפשית, לבנות את חייו מתוך חירות אישית וכבוד לגבולות ולחיים שלכם. זהו מעשה החלטי הדורש התמקדות בחייכם, מתן בחירה לזולת לגבי חייו, ושמירה על הזכויות של כל צד. 
המעבר מדינמיקה של מחלה לזו של בריאות המשפחה קשה ביותר. זה כמו טיפוס מפרך במעלה מדרגות יורדות. 
בקלות מידרדרים לדפוסים מזיקים שכבר רגילים אליהם. אם לקחתם על עצמכם באומץ אתגר זה, אנא דאגו לעצמכם לתמיכה ועזרה רבה. הדרכה, עידוד וליווי יגבירו את סיכויי ההצלחה במשימה מסובכת זו. 

אבל איך ניתן לדאוג שהבית יתפקד באופן נורמאלי כאשר קרוב המשפחה מקלקל כל פעילות? 
גבולות ברורים יתנו תחושת ביטחון וסדר שחשובה ביותר לקרוב משפחתכם ולכם ויכינו אותו לחיים תקינים. קשה מאוד להציב גבולות, יש תחושה שאנחנו רעים, אך זה חיוני. נפגע נפש עלול בקלות רבה לאבד כל גבול, והוא מאוד זקוק לגבולות. ישנם דרכים אוהבות להציב גבולות, תוך כבוד לכם ולזולת. אנא לימדו אותן. הצבת הגבולות תחזיר את השפיות למשפחה ותעזור גם לבן המשפחה שלכם למצוא את מקומו. משוב עדין למתמודד על התנהגויות שמפריעות לכם יחזק את הקשר החשוב. קחו הדרכה להצבת גבולות. זה הכרחי. במקרה הגרוע ביותר עדיף להוציא את בן המשפחה מהבית מאשר לאפשר לו להרוס את כל הבית ולחשוב שניתן להתקיים ללא גבולות וללא כבוד לזולת.
בנוסף אנא טפחו את עצמכם, חזקו את הקשר בין כל בני המשפחה והוסיפו פעילויות ומטרות ממריצות וחיוביות לחייכם. התקווה והחיוביות שלכם לגבי החיים שלכם יאירו על קרוב משפחתכם וישפרו את איכות חיי המשפחה.

אבל אנחנו רוצים גם לעזור לקרוב המשפחה הסובל. מה עלינו לעשות?
מלבד דאגה שקרוב משפחתכם יהיה בסביבה אשר מפתחת את יכולותיו, ושמירה על קשר חברתי עם קרוב המשפחה; דווקא הקטנת העזרה הפעילה שלכם והקטנת תלות המתמודד (למרות מחאות המתמודד) בכם תביא את קרוב המשפחה לפתח כישורי התמודדות וסביבה תומכת משלו; ותגביר את תחושת המסוגלות שלו. עדיף לקחת חונך, ואחרים שיעזרו לבן משפחתכם מאשר שאתם תעשו את זה. אם קרוב המשפחה תלוי בכם לחלוטין, בהכרח תרגישו מרירות נגדו במקום האהבה שהוא כל כך זקוק לה, והוא ייכנס לפסיביות ולתחושת חוסר אונים מזיקה.
מתן הזדמנות לבן המשפחה לחוש שהוא בעל ערך ועוזר לאחרים – הוא עוד תרומה משמעותית שאתם יכולים לתת. מתמודדים סובלים מתחושת ערך נמוכה ביותר. יצירת הזדמנויות בהם הם יכולים לתרום תשפר מאוד את הרגשתם. ראיה החודרת מבעד לקשיי הרגע ומחפשת הזדמנויות בהם האדם יחוש את היכולות שלו היא מתנה מעבר לכל מחיר.
מה שיכול להוות ממש הצלה הינו תפקיד חברתי שהאדם ממלא ומחזיק בו בכוחות עצמו. תפקיד חברתי פירושו שהאדם עובד, מתנדב או לומד וכד' במקום משמעותי עבורו. אם אתם יכולים לעזור לקרוב המשפחה להשיג תפקיד חברתי עצמאי – ממש הצלתם נפש – נתתם משמעות לחיים שלו. תפקיד חברתי תורם רבות לאדם: מסגרת, חברה, שיפור כישורים בין-אישיים, זקיפות קומה, תחושת ערך ושייכות, הצורך לקום בבוקר ולטפח את עצמו, התמודדות עם אתגרים מקדמים, תרומה לחברה ואולי אף שכר. כאשר המתמודד ממלא תפקיד חברתי בזכות עצמו הרי שעלה על הדרך להחלמה. תפקיד חברתי עצמאי של המתמודד גם יקל מעליכם את עול הטיפול בקרוב המשפחה.

שמירת בריאות המשפחה במצב כזה היא אתגר ענקי והזדמנות צמיחה לכל בני המשפחה


לא נמצאו תכנים.